Privacy

Cozens made CBE in New Year’s honours

Former president of the Association of Directors of Social
Services Andrew Cozens has been awarded a CBE in the New
Year’s honours list, writes Clare
Jerrom.

Cozens, the director of social services at Leicester Council,
was given the award for his services to social work.

 

Derek Wanless was awarded a knighthood for public service while
Naomi Eisenstadt, director of the Sure Start Unit in the Department
for Education and Skills, was given a Companion of the Order of the
Bath award.

Chief executive of the Coram Family Dr Gillian Pugh and Sarah
Mullally, chief nursing officer at the Department of Health, were
both awarded DBE’s.

Pugh, who retires from her post at the children’s charity
this year, has worked in the voluntary sector for the past 30
years. She said: “I am hugely honoured that the work of Coram
Family has been recognised in this way.”

Alison King, leader of Norfolk Council was given a CBE for
services to local government while Barry Weatherill, chair of the
Guide Dogs for the Blind Association, was awarded a CBE for
services to blind people.

According to the prime minister’s spokesperson, people
working in health and social services made up 10 per cent of the
total of the list.

Knighthoods

Clive John Bourne – For services to charity and to
education

Robert Kerslake, chief executive Sheffield Council – For
services to local government

Dr Peter James Ogden, founder of the Ogden Trust – For
services to education

Derek Wanless – For public service

Order of the Bath
Companions of the Order of the Bath

Naomi Eisenstadt, director, Sure Start Unit, DfES

Douglas Armitage Smith, chief executive, Child Support
Agency

Order of the British Empire
Dames Grand Cross of the Order of the British Empire

Dame Elizabeth Butler-Sloss, president of the family division of
the High Court of Justice

 

Order of the British Empire
Dames Commander of the Order of the British Empire
(DBE)

Sarah Mullally, chief nursing officer, DoH

Dr Gillian Pugh, chief executive Coram Family, for services to
children and their families

 

Order of the British Empire
Commanders of the Order of the British Empire (CBE)

Richard Blair, director, Welsh Local Government Association
– For services to local government

Maxwell Caller, chief executive, London Borough of Hackney
– For services to local government

Andrew Cozens, former president of the Association of Directors
of Social Services – For services to social work

 
Cozens

Alison King, leader of Norfolk Council – For services to
local government

Gloria Mills, director of equal opportunities, UNISON –
For services to equal opportunities

Professor Christopher Mullard, member, Campaign Against Racial
Discrimination – For services to Race Relations

Barry Weatherill, chair, Guide Dogs for the Blind Association
– For services to blind people

Donald Wood, chief executive, London and Quadrant Housing Trust
– For services to social housing

Orders of the British Empire
Officers of the Order of the British Empire (OBE)

Guy Reid-Bailey, chair, United Housing Association – For
services to Social Housing in the south west

Professor David Berridge, Professor or Child and Family Welfare,
University of Luton – For services to children

Dr Kristine Beuret, director, Social Research Associates –
For services to disabled people

David Brown, chief executive, North Cornwall District Council
– For services to local government

Hugh Gardner, director of social services and housing, City and
County of Swansea – For services to social care

Katherine Green, chief executive, Child Poverty Action Group
– For services to welfare work

William Hutcheson, headteacher, Elm Court School, London –
For services to Special Educational Needs

Lilian Lawson, director, Scottish Council on Deafness –
For services to Deaf People

Dorothy Levy, educational consultant, attention deficit
disorders information services – For services to special
needs

Peter Nicholson, head of Newham Youth Offending Services –
For services to youth and community justice

Dr Syed Abdul-Aziz Pasha, founder, Union of Muslim Organisations
– For services to race relations

Mary Pitcaithly, chief executive, Falkirk Council – for
services to local government

Christopher Saunders – For services to Save the Children
UK

Councillor William Thomas, chair, Sandwell Mental Health NHS and
Social Care Trust – For services to NHS in the West
Midlands

Mark Vaughan, founder and co-director, Centre for Studies on
Inclusive Education – For services to Inclusion in Education

Sadru Visram, chair, ASRA Greater London Housing Association
– For services to Social Housing


Order of the British Empire
Members of the Order of the British Empire (MBE)

Stanley Ackroyd, community centre manager, Bradford Council
– For services to disabled people

Margaret Anderton, member, Council for Award in Children’s
Care and Education – For services to childcare

Rosemary Bailey, disability adviser, Hertfordshire Guiding
– For services to young people

Rachel Baker, foster carer – For services to children in
York

Elizabeth Barton, foster carer – For services to children
and families in Portsmouth

Alice Bradley, co-ordinator and founder, Fellowship House
Children’s Centre, Newham, London – For services to
children

Donald Brand, consultant to the Social Care Institute for
Excellence – For services to social care

Dr Michael Bruton, chair, the Disabled Ramblers – For
services to Disabled People

Alan Burns, member, Aberdeenshire Children’s panel –
For services to children in Scotland

Hugh Burns – For services to children with special needs in
Greenock, Renfrewshire

Janet Chierchia – For services to young people with
special needs and to the community in Hampshire

Dr John Cule – For services to mental health care in West
Wales

David Cunningham, senior executive officer, Child Support
Agency

Mary Dowding, founder and trustee, Midstream Charity – For
services to disabled people in Lancashire

Christopher Edge, supported housing manager, Oaklee Housing
Association – For services to social housing in Northern
Ireland

Richard Finlinson, chair, Amphion Consortium – For
services to Social Housing in London and the South east

Ann Fowler, foster carer – For services to children and
families

Bridget Fraser – For services to older people in West
Dunbartonshire

Margaret Glasgow, tutor, Distance Learning Courses for Teachers
of the Deaf – For services to special needs education

Lillias Gould – For services to the Ayrshire Council on
Alcohol

Celia Harding, founder, Jack and Jill Pre-School Beaconsfield,
Bucks – For services to early years education

Clive Hershman, chair, SHARE Community – For services to
disabled people

Margaret Holley, head, Brig-y-don children’s home –
For services to disadvantaged children in Jersey

Joy Humber – For services to older people and to the
community in Childswickham, Worcestershire

Betty James, foster carer – For services to children in
Carmarthenshire

Julia Jarrett, hostel manager, St Mungo’s Association
– For services to homeless people in London

Ann Johnson, volunteer – For services to special needs
children

Lorraine Lauder – For services to older people in
Southwark, London

Ruth Lingard, founder and director, Fledglings – For
services to disabled young people

Rosemary McCloskey – For services to people with learning
difficulties

Elizabeth Nelis, foster carer – For services to children
in Belfast

Angela Parks, operational manager, Coventry Youth Offending
service – For services to youth justice

Keith Ridyard, senior co-ordinator, family friends’ in
Windsor and Maidenhead – For services to families

Maroof Rishi, foster carer – for services to children in
Birmingham

Christine Rodstrom, senior officer, Bulwood Hall YOI

Elizabeth Rowland – For services to disabled people
through the willow trust in Cirencester, Gloucestershire

Gary Stannett, youth worker – For services to young people
in Southwark, London

Susan Strickland – For services to homeless people in
Bristol

Christine Taylor, adviser to the DfES – For services to
early years’ education

Margaret Tranmer, foster carer – For services to children
and families in Rotherham

June Trimble, vice-chair, Youth Net – For services to
young people in Northern Ireland

Leslie Truman – For services to homeless people through
The Passage in London

Andrew Vernon – For services to disabled people

Gerard Vignola, tenant adviser – For services to social
housing in London

Dr Margaret Whoriskey, commissioner, Mental Welfare Commission
for Scotland – For services to mental health and to disabled
people

Lesley Wilson, social work practice team manager – For
services to social care in Edinburgh

For a full list:- http://www.number-10.gov.uk/output/Page6854.asp

 

 

Comments are closed.